Ortodoncja

Ortodoncja – prawidłowy zgryz możesz zapewnić sobie w każdym wieku!

Uważasz, że żadne wybielanie nie zagwarantuje pięknego uśmiechu, jeśli zęby nie są równe i zadbane? Tak naprawdę to właśnie prawidłowy zgryz jest podstawą, na której opiera się zdrowie jamy ustnej. Bardzo często leczenie periodontologiczne czy implantologiczne jest ściśle powiązane (lub poprzedzone) współpracą z lekarzem ortodontą. Dlatego w naszej klinice w Poznaniu nie mogło oczywiście zabraknąć specjalisty w dziedzinie jaką jest ortodoncja.

Dlaczego ortodoncja to nie tylko kwestia wizualna?

Bardzo często aparaty ortodontyczne odbierane są jako rodzaj poświęcenia dla urody. Rozważając opcję wizyty u ortodonty przeciętny poznaniak może położyć więc na jednej szali finanse i czas spędzony z aparatem (kojarzony niejednokrotnie jako uciążliwy), a na drugiej – po prostu “ładny wygląd”. To prawda, że piękny, zadbany uśmiech zdecydowanie dodaje pewności siebie, i to nie tylko w trakcie pozowania do zdjęć. Śmiało można pójść krok dalej i powiedzieć także, że ortodoncja przykłada swoją specjalistyczną rękę do eliminowania kompleksów i nieskrępowanego funkcjonowania w społeczeństwie. Czy to już wszystko, co lekarz ortodonta kładzie na wspomnianej drugiej szali? Przeciwnie! To dopiero początek:

Wady wymowy

Nieprawidłowo ukształtowane uzębienie bywa częstą wadą aparatu wymowy. W takich przypadkach największe starania logopedy i największa nawet determinacja pacjenta nie pozwolą pozbyć się problemu. Przykład? W przypadku seplenienia międzyzębowego dla uzyskania prawidłowej wokalizacji niezbędny jest prawidłowy układ przednich zębów, o który zadba właśnie lekarz ortodonta.

Higiena jamy ustnej

Zdarza się, że układ zębów (na przykład bardzo ciasne przestrzenie międzyzębowe) w znacznym stopniu ograniczają (lub nawet uniemożliwiają!) prawidłową higienę. Skutkiem takiego stanu rzeczy mogą być stany zapalne, paradontoza, próchnica i wiele innych schorzeń, których każdy wolałby uniknąć. Dlatego zdarza się, że leczenie powyższych, aby nie było jedynie walką z wiatrakami, musi towarzyszyć leczeniu ortodontycznemu!

Spożywanie pokarmów

W skrajnych przypadkach schorzenia ortodontyczne mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu odczuwanego w trakcie jedzenia, co przy powtarzalności tej czynności staje się utrudnieniem niezwykle uporczywym.

Leczenie ortoddontyczne a wygląd zewnętrzny twarzy

Ogólne zniekształcenia kości twarzoczaszki (wynik na przykład nieszczęśliwego wypadku) wymagają nie tylko interwencji chirurga, ale też ortodonty. I w drugą stronę – postępujące wady zgryzu mogą mieć wpływ na rozwój kości szczęk, co będzie już widoczne w rysach twarzy. Co jest przyczyną wad ortodontycznych, z którymi przychodzą do nas poznaniacy?

Źródła schorzeń, z jakimi zmagają się ortodonci, podzielić można na dwie grupy:

Wrodzone – czyli takie, które uwarunkowane zostały genetycznie i nie miały zewnętrznych czynników wpływających na pojawienie się wady.

Nabyte – będące wynikiem wypadku, nieprawidłowości, jakie pojawiły się przy wymianie zębów mlecznych na stałe lub złych nawyków (np. ssania kciuka).

Większość wad ujawnia się w wieku dziecięcym i wtedy też powinna być korygowana. Z tego powodu to właśnie ortodoncja dziecięca jest najczęściej praktykowaną w naszym gabinecie ortodontycznym w Poznaniu. Jednak nie jedyną! Osoby dorosłe, o których zgryz w dzieciństwie nie zadbano, lub które uległy mechanicznym zniekształceniom, dzięki nowoczesnym metodom i narzędziom ortodoncji również mogą odbudować uśmiech piękny i zdrowy! Pełen wachlarz takich metod zapewniamy oczywiście w naszej klinice w Poznaniu – w parze z wykwalifikowanymi specjalistami ortodoncji!

Ortodoncja dziecięca nie ma wyłączności na aparaty ortodontyczne

Podstawowym narzędziem leczenia wad zgryzu jest oczywiście aparat ortodontyczny. Jeśli do sprawy podchodzisz sceptycznie, bo, na przykład, nie wierzysz w systematyczność swojego dziecka, lub nie masz odwagi “przyozdobić” swojego uśmiechu na jakiś czas takim urządzeniem… ten krótki przegląd dostępnych możliwości jest właśnie dla Ciebie!

Aparaty ortodontyczne ruchome (ortodoncja dziecięca)

Chętnie stosowane w początkowej fazie korekcji zgryzu. Mogą nie tylko skutecznie zahamować rozwój wady, ale nawet wyeliminować konieczność leczenia u ortodonty w przyszłości. Dla małych pacjentów są o tyle atrakcyjne, że – po pierwsze – można indywidualnie dobrać ich kolor, a po drugie… zakładane są głównie na noc, nie tylko nie przeszkadzają więc w codziennym funkcjonowaniu, ale też… nie trzeba się w nich prezentować między rówieśnikami, co dla niejednego malucha może być istotne.

Aparaty ortodontyczne elastyczne (również ortodoncja dziecięca)

Sposób na wczesną fazę korygowania ewentualnych wad, jakie mogłyby się pojawić wraz z zębami stałymi. Mogą np. zapobiegać nawykom przygryzania wargi czy ssania palca, mogą też kształtować rozwój mięśni i wzrost kości twarzoczaszki tak, by w momencie wyrzynania zęby stały nie natrafiły na np. zbyt małą przestrzeń. Noszone w ciągu dnia przez kilka godzin.

Aparaty ortodontyczne stałe

Dotyczą posiadaczy zębów stałych, choć nazwa nawiązuje oczywiście do trwałego mocowania takiego aparatu przez ortodontę. Także te aparaty występują w kilku rodzajach – razem z lekarzem ortodontą ustalisz, jaki będzie dla Ciebie najbardziej efektywny i wygodny. Leczenie takim aparatem, w zależności od złożoności wady, może trwać kilka lat.

Aparaty ortodontyczne niewidoczne

Nowoczesne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, by ich leczenie ortodontyczne rzucało się w oczy i boją się komplikacji w trakcie jedzenia. Niemal niewidoczne, przezroczyste nakładki możesz zdjąć na czas posiłku, a higiena zębów w niczym nie różni się od tej, którą prowadzi się bez aparatu. Aby jednak leczenie było skuteczne, aparat zdecydowanie większą część doby powinien znajdować się na zębach.

Ortodoncja dziecięca i pacjentów dorosłych – jak przebiega leczenie?

Siłą rzeczy leczenie przebiega… poza gabinetem ortodontycznym, a jego czas jest w dużej mierze uzależniony od systematyczności pacjenta (poza aparatami stałymi). Konsultacja obejmująca diagnostykę i planowanie leczenia to pierwszy etap leczenia ortodontycznego. Po przygotowaniu przez ortodontę aparatu pozostają już wizyty kontrolne, których częstotliwość jest uzależniona od rodzaju aparatu i postępów w leczeniu.

Cennik usług Ortodontycznych

Konsultacja ortodontyczna 350 zł
Modele diagnostyczne, ustalanie planu leczenia , skanowanie 800 zł
Aparaty ruchome, zdejmowane dla dzieci 2000 – 3000 zł
Aparaty ruchome typu BIOBLOK 2000 zł
Aparat stały – zamki stalowe 1 łuk 2800 zł
Aparat stały – zamki złote, biżuteryjne 3000 zł
Aparat stały – zamki szafirowe 3600 zł
Aparat typu Hyrax 1500 zł
Aparat GMD 1500 zł
Aparat Lip Bumper 800 zł
Rotator 1000 zł
Aparaty do leczenia II klasy 1000 zł
Leczenie nakładowe metodą invisalign, orthero 12000 – 25000
Wizyta kontrolna z GMD, Lip Bumper 250 zł
Wizyty kontrolne z aparatem stałym 1 łuk 250 zł
Wizyty kontrolne z aparatem Bioblok 300 zł
Retainer stały 450 zł
Aparaty retencyjne 400 – 500 zł
Zdjęcie aparatu stałego (1 łuk ze skalingiem i piaskowaniem ) 800 zł
Miniimplant ortodontyczny 600-1000 zł
Maska Hickhama 800 zł
Doklejenie nowego zamka 250 zł
* Powyższy cennik ma charakter orientacyjny i stanowi ogólną informację dotyczącą zakresu cen za poszczególne usługi. Konkretny i dokładny koszt każdej procedury medycznej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, oraz lekarza prowadzącego.